Blogger Olmanın Gerekleri Nelerdir?

23/02/2017
Bu yazımızda blogger olma yolunda ilerlerken en önemli kilometre taşlarından olan klavye kullanımı konusuna değineceğiz.

Alet-edavat-techizat:

Teknoloji elbette ki hayatı kolaylaştıracak imkanlar sunmaktadır. Bir teknoloji kullanıcısı için bu imkanların tamamının hedeflerine ulaşmakta araç olduğunu kesinlikle aklından çıkarmamalıdır. Eğer bu araçları amaç edinirse araçlar kendinden nemalanmak için harekete geçecektir.
Bunu uygulamalarını ücretli yaparak veya özel uygulamalar için yüksek ücretler talep ederek yaptığını göreceksiniz.
Eğer bir tüketim eko sistemi içerisine girmişseniz bunun olmasını yadsımamanız gerekir. Lakin bu gibi imkanları hedefe ulaşmak için araç olarak görürseniz bu araç sizden bir çıkar beklediği takdirde başka bir alternatif bulmak için harekete geçersiniz. Burada bazı konuları varsayım dışında tutmamızda yarar vardır.
Örneğin; devlet otoritesinin kamuya bazı hizmetleri lisans ile yaptırması bu konunun dışında bir meseledir.
Teknoloji çok büyük esneklik göstermesinden dolayı bu gibi engeller bile geçerliliğini yitirmektedir. Yalnız bu genişliğin çok uzun sürmeyeceğini akılda tutmak gerekir. Bu konuyu ayrı bir blog konusu yapacağız. (Bu bloglara bağlantı verilecek.)
***
Blog yazarken bir çok teknik ayrıntıyı bilmek, araçlarının ne işe yaradığını bilmek önemlidir. Bu blogumuzda önemli bulduğumuz bu  araçlara yer vereceğiz. Yazı yazma işini dijital ortamda yapmamız nedeni ile bu işi klavye aracılığı ile yaparız. Bilgisayar kullanıcılarından bir çoğunun bilmediği on parmak daktilografi eğitimi vardır. İsterseniz kısaca bu eğitimden bahsedelim. Mesleki eğitim veren liselerde bu ders zorunludur. Bunun dışındaki liselerden eğitim alan kimseler ise merak ederlerse on parmak daktilografi eğitimi alabilirler. Hemen hemen şehirlerin tamamında kurslarda bu eğitimler verilmektedir.

Bu yeteneği kazanmak ne için gereklidir?

On parmak daktilografi dersi alanların burada ne demek istediğini anlıyorum dediğini duyuyorum. Yine de yazımı bu çok önemli yeteneğin ne kadar çok işe yaradığı üzerine inşaa edeceğim. Bu sayede Türkçe FE klavye yazabilenlerin de dikkatinden kaçan konulara değinmiş olacağız.

FE klavyenin nimetleri nelerdir, hız testi nasıl yapılır?

FE klavyeyi devlet kurumlarında kullanılmasına yönelik alınan karar sonucunda bu eğitimi verebilecek bir internet sitesi vardır. 04/01/2018 Ana site eğitim üzerine kurulu. Bu sitenin içinde bulunan link ile Fe klavye eğitimi veren kamu kurumu destekli siteye erişebilirsiniz. Her ne kadar bu eğitimin alınması bir kanlı canlı öğretmenden alınmasına inansakta bu uygulamalarda en azından hiç yoktan iyidir diyebiliriz.

Özellikle bilgisayarda veya başka araçlar ile yazı-çizi işiniz var ise üretkenliğinize kat be kat değer katacaktır. Düşüncelerinizi aktarmakta zorlanmayacaksınız. Q klavye ile yazdığınız bir sayfa yazı için yarım saat harcarken FE klavye ile bu yazıyı 5 dakika gibi kısa bir zamanda yazabilirsiniz.
Özellikle yazılarını direkt bilgisayara yazmadan önce kağıda yazıp son daha sonra bilgisayara aktaran yazarlar için büyük nimettir.1 Bir sayfa yazıyı kurşun veya tükenmek kalem ile yazdınız ve bu yazınızı bilgisayara aktarmanız gerekiyor. On parmak klavye biliyorsanız bu iş hiç gözünüze gelmeyecektir. On parmak klavye bilen yazarların bir çoğu kağıt kalem kullanmadan düşüncelerini direkt bilgisayara yazarak zaman kazanmaktadır.
Sağlık açısından etkilerini inceleyecek olursak, büyük işi kısa zamanda yapmanız nedeni ile boyun fıtığı, bel ağrısı, gibi sağlık sorunları ile uğraşmayacağınız anlamına gelir. Uzun vadede bu yeteneğin yararı budur. Bu rahatsızlık sonucu hayatının son ihtiyarlık zamanlarını bu acıları çekerek tamamlayan insanlar bir hayli fazladır. Elbette ki bir yazıyı kağıda yazmak ile direkt bilgisayara yazmak arasındaki fark tartışılmaz. Direkt kağıda yazılan bir yazının daha verimli olacağını düşünürüz. Şayet böyle geniş bir zamanımız olmadığı için veya sadece yazma işi yapmadığımız için direkt yazı olayına kendimizi alıştırmamız gerekir.

Q Klavyenin nimetleri nelerdir?

Q klavye ingilizce diline göre sıralandığı için kendine göre harflere yerleşim vermiştir. Kendi diline göre pratik yerlerde olan harfler bizim klavyemizde sıkıntılı yerlerde olmaktadır. Şimdi burada dil analizine girmeyeceğiz. Q klavyenin Türkçeye bir zararı olmaması ile beraber kullanım açısından kolaylık olması nedeni ile bazı harflerin dizilimleri fonksiyon tuşlarına yakın olması nedeni ile pratiklik sağlamaktadır. Kes-kopyala-yapıştır, geri alma, tümünü seçme, kayıt etme, bulma, (bulma konusunda Fe klavyede kötü sayılmaz.) gibi bir iki avantajı vardır. Q klavye bu fonksiyon tuşlarına yakınlıkları nedeni ile vazgeçilemeyebilir. Öte yandan bilgisayarınızı sizden başka kullanan varsa da muhtemelen Q klavye kullanmak isteyecektir.
Bunun dışında FE klavyede diğer harflerin dışında olan işaretlerin de yerleri farklıdır. Bu nedenle Q klavye her zaman el altında bulundurulması gerekir. Bu yönden seri kullanımlar için FE klavye, kısa kullanımlar için Q klavye ideal olacaktır. Yani ne yardan ne serden geçilir meselesidir. Benim için klavye meselesi bu kadar önemli bir meseledir.

Klavye eğitimi konusunda terslik var mıdır?

Yazımızın ilerleyen zamanlarında Q klavyenin de on parmak eğitimi olduğu meselesinden bahsedeceğiz. Karşılaştığım enteresan bir meseleyi ise buradan paylaşmak isterim. FE klavye eğitiminde boşluk tuşu sol el baş parmak ile verilir. Otorite böyle karar vermiş eğitim böyle verilecek demiş.2
Şimdi Q klavye eğitimini almamamız nedeni ile bilemeyeceğiz fakat sanırım ki Q klavye boşluk tuşunun basma eğitimini sağ elin baş parmağı olarak veriyor.
Microsoft'un yeni çıkan sculpt klavyesi yazı için üretilmiş bir klavye, bir değil bir kaç tane klavye parası bir fiyata satılıyor. Bir merakla gittim aldım bu klavyeyi yazı yazarken hata yapıldığında sağ el ile backspace tuşuna uzanıp yeniden el eski yerine gelmek durumunda. Buna alışkın olmamız nedeni ile çok sorun olmamaktadır.
Adamlar bizi düşünmüş buna göre bi klavye yapmış ara tuşunu ikiye bölmüş ve buna bir fonksiyon atamış, boşluk tuşunun sağ tarafı boşluk veriyor sol tarafı ise backspace tuşu görevi görüyor. Görünce aklım gitti tabi ki yıllardır hiç düşünülmeyen yazarlara böyle bir incelik yapılması göz yaşartıcı bir durum olmuştur. Neyse aldım klavyeyi eve götürdüm. Sonuç hüsran tabi ki yazmaya başladığımda hatanın olduğunu fark ettim. Yazarken ara tuşuna basıyorum. ve geri silme yapıyor.
O anda klavyenin bir boka yaramadığını anladım. Boh çıktı. Kafam almadı, zaten başka klavyemde yoktu neyse kullanayım gitsin dedim. Şimdi birde ondan arıza çıkarmayayım. En kısa zamanda konu ile ilgili itirazlarımı yapmak istiyorum fakat kendimi nasıl anlatacam onu bilemedim. Neyse kalsın şimdi birde ona çene çürütemem.
Batı kafasının bize attığı kazıktan bir tanesine daha şahit olmuş oldunuz bu sayede...
***

Yazmak neden zor geliyor?

Bir çok kişiden yazmak gözüme geliyor veya o kadar zamanım yok şeklinde serzenişler duyuyoruz. Yazmak ne için gereklidir konusunu blogumuzda çoğu zaman konu yaptık. Eğer insan kendi gelişimi ve kendisinden sonraki nesillerin gelişimini önemsiyor ise okumak ve yazma işini hayatının önemli bir parçası saymak zorundadır. Nesiller boyu neden bazı insanların çok gelişmiş neden bazı insanların o insanlara göre daha ilkel görünümde olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Akçe akıl öğretir, don yürüyüş belletir. Atasözü burada kendine yer bulmaktadır.

İnsanın hem fiziksel hemde akıl yönünden gelişimi bilgi ve bilgiyi kullanma gereksinimi ile doğrudan bağlantılıdır. İnsanın bu yönden bir evrime tabi olduğunu nesiller boyu kendini geliştirdiğini söyleyebiliriz. İş aslında Türk filmlerindeki gibi değildir. Hayatını belirli bir seviyeye getirmiş bir insan çok büyük bir sürpriz olmaması durumunda o seviyenin altına düşmeyecek hayat standartlarını koruyacaktır. Eğer okumak ve yazma işinden kendini uzaklaştırırsa bu düşüş kendini o zaman gösterecektir. Bu standartları devletin sağladığı imkanlar olarak değerlendirmek yanlış olacaktır.
Neyse konuyu daha fazla dağıtmadan klavye meselesine dönelim.

Yıllardır bilgisayarın klavye değişim meselesi ile cebelleşmiş bir kişi olarak zaman ayırıp fazla uğraşmamam nedeni ile bugün biraz zaman ayırıp incelemem sonucunda bir isteğime çözüm buldum. On parmak yazan arkadaşlarım yazıyı umarım buraya kadar okumuşlardır. Klavyeyi ilk öğrendiğim zamanlarda bilgisayarda yazı yazmak için iki de bir dil ayarlarına girer FE klavye değişimini yaptıktan sonra ne yazacaksam yazardım. Kısa yazıların dışında Q klavye kullanma hep rahatsız etmiştir. Sanırım Q klavyenin de on parmak yazma eğitimi var. Neyse kafamızı karıştırmayalım. Biz milli olana bakalım. FE klavyenin mucidi olan adam geçen yıl vefat etti. Biyografisini de müsait bir zamanda ahde vefadan dolayı buraya ekleyecek yâd edeceğiz.

Bir iki avantajı olması yanı sıra hiç kullanışlı gelmemiştir. Bunları da yazımda belirteceğim. Esas sorunum klavye düzenini mause ile değiştirmek olmuştu. İkide bir klavye düzeni üzerine gelip FE klavyeye geçme işi bir seviyeden sonra bıkkınlık verdi.
muase klavye eziyeti
Uzun bir zamanım bu değişimi yapmakla geçti. Sonra biraz kurcalama fırsatım oldu yeni klavyeler arası geçiş düğmesini kullanma alışkanlığı yakaladım. Shift+sol alt tuşu ile mause kullanmadan klavyeler arasında geçiş yapmaya başladım. Sonuçta Q ve FE klavye kardeş gibiler ikisinden de vazgeçemiyorsun. İkisinin de kullanılması kaçınılmaz. Bunun için çözüm ürettim bende.
Dil çubuğunu görev çubuğunda bulundurmanın en büyük sıkıntısı şu an aktif olarak hangi klavyede olduğunu görememekte. Önceden bir güncelleme ile o sorunu çözmüştüm. Klavye değişimi olduğunda klavye düğmesi mavi renk yanıyordu. Sonra nasıl olduysa o gitti bir daha da getiremedim. Onun sıkıntısını bir süre çektim yine. Artık klavyenin Q veya FE de olduğun anlamam için yazmam ve doğru ise devam yanlış ise istediğim klavyeye geçmek gibi sinir krizine sokacak bir mesele ile karşılaşmama neden olmuştu. Biraz zaman ayırıp yeniden kurdaladığımda dil çubuğunu görev çubuğunun dışına çıkardığımda aktif olan düzenin göründüğünü fark ettim. İşte sorumun çözülmüştü. Saatin üst kısmına yerleştirdim ve saydam konuma aldığım zaman bütün sorunum çözülmüş olacaktı.
Sanırım ona alışmam da biraz zaman alacak...
görüntülü klavye değişimi nasıl yapılır
Bir yandan yazı yazarken bir anda diğer klavyeye geçme ihtiyacı duyarsam shift+sol alt düğmesine birlikte basıyorum ve diğer klavyeye geçişi sağlıyorum. Kullanım kolaylığı açısından işin nirvanasını buldum diyebilirim. Bundan sonraki yazılarımı böyle enteresan işler ile uğraşmadan yazmaya devam edeceğim. Ayrıca en sağ alt köşedeki ok tuşu ile çubuğu görev çubuğu içine alabilir yine aynı şekilde görev çubuğundaki oka tıklayarak dışarı alabilirsiniz. On parmak FE klavyeyi biliyorsanız yazımızın bir çok yerinde gülümsediğinizi fark ettim. On parmak FE klavye bilmiyorsanız en kısa zamanda öğrenme isteğiniz oluşmuştur umarım. Bu yazı bu işi başarmış ise gerçek amacına ulaşmış demektir.
Sanırım girişteki ikinci paragrafın yazı ile ne alakası olduğu konusunda aklınızda bir soru oluştu.
On parmak klavye bilmek orada anlattığım sorunların tamamına çözüm olacağını da ayrıca bilmeniz yazının konusunu anlamakta yararlı olacaktır. Uzun soluklu bir blogger hayatınızın olmasını isterseniz bu konu üzerinde dikkatle durunuz. Yoksa belirli bir zamana kadar yazacak veya yazılarınız çok kısa olacaktır. İki paragraf yazıyı 15 dakikada adam akıllı bir araya getirmekte zorlanacak ve zorluklar sizi bu işten yıldıracaktır.

Zamanla sabırla çalışmanız durumunda yazı ile düşünce ve fikir üretme beceriniz gelişecek kişisel gelişiminize katkıda bulunacaktır. Öncelikli hedefi kendini geliştirmek olan bir kimse kesinlikle on parmak FE klavye eğitimine ağırlık vermeli çalışmalarını sürdürmeli sürekli yazılar yazarak kendini geliştirmelidir. Bir kitabı dijital ortama aktarmak gibi bir ihtiyacınız oldu diyelim. 100-150 sayfalık bir kitabı çok kısa zamanda birebir yazabilirsiniz.

Buraya kadar sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim. Bol kazançlı günler sizinle olsun.

Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayınız.

Aynı kategorideki yazılarımız için tıklayınız: Bloggerdeneyim01

Yorumlar